
Våre likepersonstjenester
Landsforeningen for Nyrepasienter og Transplanterte (LNT) har mange likepersoner som har erfaringer rundt det å være syk. Vår likepersonstjeneste er organisert i følgende firedeling:
Besøkstjenesten
Lever- og pancreaskontakter
Familiekontakter
PD-kontakter
Trykk på de blå lenkene over for å lese mer om de forskjellige avdelingene.
Hva er en likeperson?
En likeperson har bearbeidet sin egen sykdom og ønsker å bruke sine erfaringer til å hjelpe andre. For mange kan det virke avlastende og lindrende å snakke med noen som har opplevd noe av det samme som en selv.
LNTs likepersonsarbeid er ment som et supplement til helsevesenet. Det er forskjell på det å ha lært det, og det å ha levd det. Våre likepersoner har deltatt på kurs med fokus på etikk, kommunikasjon og sorgprosesser. En samtale vil være fortrolig – og våre likepersoner har skrevet under på taushetsløftet.
Når omstendighetene ikke ligger til rette for fysiske møter, kan LNTs likepersoner nås på telefon eller e-post. Ikke vær redd for å ta kontakt – våre likepersoner ønsker deg hjertelig velkommen!